Većina Srba zna za Zejtinlik, vojno groblje u Grčkoj, gde počivaju posmrtni ostaci srpskih vojnika sa Solunskog fronta. Međutim, postoji još jedno važno spomen mesto, vezano za stradanje Srba, koje je potpuno zaboravljeno i skoro izbrisano iz istorijskog sećanja. Reč je o Srpskom vojnom groblju u Jindrihovicama u Češkoj Republici.
U spomen kosturnici u Jindrihovicama nalaze se posmrtni ostaci 7 100 srpskih zarobljenika i 189 ruskih vojnika. Nažalost, to nisu bili dovoljni razlozi da se o Jindrihovicama napiše neko slovo u našim udžbenicima!
Nalazi se u današnjoj Češkoj Republici blizu granice sa Nemačkom, u malom mestu Jindrihovice udaljenom oko 25 kilometara od čuvene banje Karlove Vari i u blizini nekadašnjeg logora Jindrihovice.
Stanje u kojem se nalazi, svedoči rečito o odnosu države prema istorijskom nasleđu i odnosu prema žrtvama. Kada uzmemo još u obzir i vlast koja se zaklinje u patriotizam, dobijamo još poraznije stanje.
- Da li ste čuli za Jindrihovice? Najveće srpsko vojničko groblje posle Zejtinlika, nalazi se u Češkoj. Na mestu nekadašnjeg logora, kralj Aleksandar, pravi spomen kosturnicu i groblje. Posle ’45. sve do danas, potpuno zapušteno. 7100 naše braće, zaboravljeno… – stoji u Tviter objavi Marka Milićevića, istoričara, progamera i putnika.
Jindrihovice je bio jedan od najvećih austrougarskih koncentracionih logora, koji je radio u periodu 1915-1918. Kroz logor je prošlo oko 40.000 zarobljenika, ali najviše Srba (zarobljenih vojnika i civila).
U gradu Jindrihovice, u Češkoj, tokom prvog svetskog rata nalazio se nemački logor za ratne zarobljenike. Kroz njega je prošlo oko 15 000 Srba, a svaki drugi sužanj je ovde ostavio kosti.
— Jevrejin_u_❤ (@nestranacki) July 24, 2018
Večni mir njihovim senima, večna slava herojima pic.twitter.com/RkwTfSM79E
Zarobljenici su živeli u veoma teškim uslovima i u režimu prinudnog rada. Ono što je osobenost ovog logora je činjenica da niko od logoraša nije ubijen, ali zbog teških uslova života i rada imao je visok nivo umrlih. Prema podacima, dnevno je umiralo oko 40 zarobljenika.
Po završetku rata, Tomaš Gerik Masarik, tadašnji predsednik Čehoslovačke, koji je bio veliki prijatelj kralja Aleksandra, jugoslovenskoj državi je poklonio zemlju na kojoj su stradali logoraši radi gradnje spomen-kosturnice. U Mauzoleju koji je podignut 1931. godine smešteni su posmrtni ostaci 7.100 srpskih zarobljenika i 189 ruskih vojnika.
Godine 1994. Ambasada Jugoslavije u Pragu, uz angažovanje Dejana Ranđelovića, pokrenula je inicijativu o rekonstrukciji. Nažalost, do današnjih dana nije se odmaklo u obnovi Mauzoleja i srpskog groblja.
Izvor:Direktno.rs Foto: Wikipedia / Tvitter