Američki predsednik Donald Tramp pomilovao je bivšeg kongresmena Džordža Santosa, koji je služio sedmogodišnju zatvorsku kaznu zbog prevare i krađe identiteta, naredivši njegovo momentalno puštanje na slobodu.
U objavi na društvenim mrežama, Tramp je napisao da je Santos „užasno maltretiran“. „Zato sam upravo potpisao pomilovanje kojim se Džordž Santos odmah pušta iz zatvora. Srećno, Džordže, i imaj sjajan život!“, dodao je.
Bivši kongresmen bio je tek šesti u istoriji SAD koji je izbačen iz Kongresa, nakon oštrog izveštaja etičkog odbora 2023. godine. Santos, koji je priznao da je ukrao identitet 11 osoba – uključujući i članove porodice – izdržavao je kaznu u zatvoru sa minimalnim obezbeđenjem u Nju Džerziju.
Kada mu je u aprilu izrečena presuda, sudija mu je poručio „Izabran si svojim rečima – a većina tih reči bile su laži“. Santos je, prema navodima medija, zaplakao u sudnici i molio za oproštaj, rekavši „Ne mogu da promenim prošlost, ali mogu da kontrolišem put koji je preda mnom“.
Tužioci su tvrdili da je lagao o svom obrazovanju i karijeri, i da je zloupotrebio novac iz kampanje radi finansiranja skupog načina života.
U svojoj objavi, Tramp je opravdao potez napadom na demokratskog senatora Ričarda Blumentala, optužujući ga da je lažno tvrdio da je služio u američkoj vojsci. „To je daleko gore od onoga što je uradio Džordž Santos, a bar je Santos imao hrabrosti, ubeđenje i inteligenciju da uvek glasa za republikance!“, napisao je Tramp.
Santosov advokat, Endru Mansila, izjavio je za AP da još nije jasno kada će njegov klijent biti pušten. „Odbrana pozdravlja predsednika Trampa što je učinio ispravnu stvar. Kazna je bila prevelika“, naveo je Mansila.
Propast Santosove karijere počela je 2022. godine nakon istrage Njujork tajmsa, koja je otkrila da je kongresmen lagao o svojoj biografiji – uključujući navode da ima univerzitetsku diplomu i da je radio u Siti grupi i Goldman Saksu. Laži su se potom samo nizale: od krađe novca sa prikupljanja sredstava za lečenje psa, do izmišljanja da mu je majka preživela napad 11. septembra.
Nakon toga, pokrenute su lokalne i federalne istrage. Santos je optužen za 23 teška federalna krivična dela, a 2023. postao je prvi izbačeni član Kongresa posle više od dve decenije. Etički odbor Doma optužio ga je da je troškove kampanje koristio za lične potrebe – uključujući Botoks i pretplatu na sajt OnlyFans.
Ranije ove nedelje, Santos je u listu Saut Šor Pres objavio „strastvenu molbu predsedniku Trampu“, tražeći pomilovanje i „priliku da se vrati porodici, prijateljima i zajednici“. Naveo je da je u avgustu bio u samicama zbog pretnji smrću i izvinio se zbog svojih postupaka. „Gospodine predsedniče, ne tražim sažaljenje, već pravednost – priliku da ponovo izgradim svoj život“, napisao je.
Tramp je od povratka u Belu kuću u januaru već pomilovao najmanje dvojicu bivših republikanskih zvaničnika – kongresmena Majkla Grima i bivšeg guvernera Konektikata Džona Roulenda, osuđene za poreske i korupcionaške prestupe.
OSTALE TEME:
ŠKALJARAC SA POTERNICE UPUCAN U GLAVU: Otkriven identitet mladića ubijenog u Beogradu na vodu!
„NAŽALOST, KOSOVO NIJE BILO PRIZNATO“: Predsednik FIFA sramnom izjavom uzburkao duhove u Srbiji!
UŽAS U BUKUREŠTU: Eksplozija raznela čitav zid u stambenoj zgradi, najmanje tri osobe poginule!
Izvor: Politika Foto: Youtube/CNN



