Chicago, IL
39°
Cloudy
6:38 am7:12 pm CDT
Feels like: 34°F
Wind: 8mph WSW
Humidity: 50%
Pressure: 30.18"Hg
UV index: 1
12 pm1 pm2 pm3 pm4 pm
43°F
45°F
46°F
48°F
50°F
FriSatSunMonTue
46°F / 41°F
55°F / 37°F
45°F / 41°F
46°F / 39°F
45°F / 36°F

Published 4 months ago

By Serbian Times

TRAGIČNA PRIČA O VELIKOM ĐURI JAKŠIĆU: Pretučen je do smrti, a njegov ubica danas ima ulicu!

Đura Jakšić je bio verovatno najveći liričar srpskog romantizma i jedan od najdarovitijih srpskih slikara 19. veka.

Pored poezije, koja je najvrednija u njegovom književnom opusu, pisao je pripovetke i herojske poeme (“Na Liparu”, “Ponoć”, “Padajte braćo”, “Otadžbina”, “Seoba Srbalja”, “Stanoje Glavaš”).

Đura Jakšić pesnik, pripovedač, dramski pisac i slikar, rođen je u Banatu, u Srpskoj Crnji, u svešteničkoj porodici. Pravo ime bilo mu je Georgije. Studirao je slikarstvo u Pešti i Beču, izvesno vreme živeo u Vojvodini, a kao dvadesetpetogodišnjak je prešao u Beograd, i u Srbiji ostao do smrti.

Bio je seoski učitelj u Podgorcu, Sumrakovcu, Sabanti, Rači kod Kragujevca i Požarevcu, i nastavnik crtanja u gimnaziji u Kragujevcu, Beogradu i Jagodini.

Uprkos tome što je imao porodicu, osnovno obeležje njegovog života bilo je bomestvo. Kafanski svet bilo je njegovo prirodno okruženje.

Već bolestan od tuberkoloze, učestvovao je u Prvom srpsko-turskom ratu kao izveštač. Tu je bio svedok neslavnog ponašanja elitnog generala, kneževog rođaka Ranka Alimpića.

Dve godne kasnije, u jednom novosadskom časopisu objavio je o tome sarkastičnu priču, zbog čega je u Srbiji bio izveden pred Vojni sud, i kažnjen sa petnaest dana zatvora.

Istinu o ovom slučaju Srbija je saznala tek kada su Obrenovići sišli sa vlasti.

PROČITAJTE VIŠE:

Žarko Ilić, najmlađi brat pesnika Vojislava, objavio je 1906. godine:

“U leto 1878. pred hotelom Pariz u Beogradu sedelo je više oficira za stolom, a među njima i general Ranko Alimpić. U taj par prođe pored njih Đura Jakšić i ode Bataldžamijinom ulicom. Usput sretne Đura jednog seljaka…

Seljak je terao nekoliko goveda. Đura ga zaustavi i zapita: ‘Hoćeš li dole Terazijama?’

Seljak mu odgovori da hoće.

Nato Đura izvadi iz džepa jedan dinar, dade ga seljaku i rekne: ‘Kada prođeš pored kafane Pariz, a ti priteraj volove bliže onoj gospodi što sede pred kafanom, udri kojega vola štapom pa reci: ‘Šta se ustežeš kao Ranko Alimpić na Drini!’.

Seljak ga posluša i uradi tako. Kada je seljak izgovorio one reči, svi se oficiri zglednuše. Jedan od njih odmah ustade od stola i pođe za seljakom laganim korakom do prve žandarmerijske postaje…

U policiji su seljaka ispitivali da li je one reči izrekao tek onako ili mu je ko to kazao. Seljak iskaže da mu je to kazao jedan gospodin koga je sreo usput, i da mu je zato dao jedan dinar…

Odmah pomisliše na Đuru Jakšića.

Đura Jakšić stanovao je u Skadarskoj ulici. Jedne večeri vraćao se Đura kući iz nekog veselog društva. U takoreći pustoj ulici dočekaju ga dva noćna stražara preobučena u civilno odelo, uhvate ga, svale, i tako su ga tukli i gazili, da se siroma jedva odvukao kući… Đura poče odmah pobolevati…”

Đura Jakšić umro je 17. novembra 1878. godine.

Kovčeg su iz sirotinjske sobe u Skadarskoj ulici izneli na rukama četvorica književnika: Jovan Jovanović Zmaj, Jovan Dragašević, Milan Kujundžić i Milorad Popović Šapčanin.

“Behu tu visoki državnici, veliki i mali činovnici, profesori i naučnici, vojnici, đaci, trgovci, zanatlije i siromašni radnici…”

Po izveštaju štampe od 25000 ondašnjih stanovnika Beograda, skoro polovina je došla da oda poslednju počast velikom pesniku.

Kaznu nije izdržao. Sudski činovnik je na rešenju zapisao: „Pošto je Đura Jakšić umro, to da se ovaj predmet za svršen smatra i akta u arhivu ostave”.

Njegov ubica, general Ranko Alimpić, danas ima ulicu u Šapcu.

POVEZANE TEME:

PESNIK NAŠEG DETINJSTVA: Ko je bio veliki Jovan Jovanović Zmaj i zašto je i danas toliko važan!

HRVAT ODAO POČAST NOLETU I IVANIŠEVIĆU: Napravio fantastično umetničko delo i naslovio ga “Grend slem GOAT”!

MOĆNE REČI ZA SVA VREMENA: Evo šta je Ivo Andrić rekao u govoru na dodeli Nobelove nagrade!

Izvor: Luftika
Foto: Wikipedia

YOU MAY LIKE