Sudije Apelacionog suda u Parizu proglasile su Marin Le Pen krivom za zloupotrebu evropskih fondova, osuđujući je na tri godine zatvora, dve uslovno – i jednu godinu sa nanogvicom, prenosi BBC.
Odlukom suda Marin Le Pen je skraćena zabrana obavljanja javne funkcije na 15 meseci, jer je 30 od ukupno 45 meseci kazne uslovno
To je potencijalno otvorilo put liderki francuske krajnje desnice da se kandiduje na predsednički izborima 2027. godine.
Međutim, kako piše BBC, ona je već izjavila da se neće kandidovati jer bi je, kako tvrdi, nošenje nanogvice onemogućilo da vodi adekvatnu predizbornu kampanju.
Le Pen je prvobitno izrečena kazna od četiri godine zatvora, od čega dve godine uslovno, a dve sa nanogvicom.
Više od 20 drugih ličnosti Nacionalnog okupljanja takođe je proglašeno krivim, a današnja žalba ispituje 11 presuda.
OSTALE TEME:
ATAMAN ŽESTOKO PROVOCIRA SRBE: „Misle da su u vrhu u košarci, a nisu – pobedili smo ih sa Jokićem!
Izvor: N1; Foto: EPA-EFE / STEPHANE DE SAKUTIN



