Danbar se ove godine sa suprugom doselio u Pirot, iako je mogao da bira gde će pokrenuti svoj IT biznis, ipak se odlučio za grad na Nišavi, a od skora je postao i reprezentativac Srbije u kriketu
Adrian Danbar, srpski zet iz Južnoafričke Republike, vlasnik je IT firme u Pirotu, ali i strastveni igrač kriketa koji je sticajem okolnosti u dresu reprezentacije Srbije postavio svetski rekord na međunarodnom turniru u Grčkoj. Rekord je zabeležen za najbolji skor na međunarodnom debiju, a Danbar je svetski rekord postavio u meču protiv Bugarske koji se igrao na grčkom ostrvu Krf.
Danbar se ove godine sa suprugom doselio u Pirot, iako je mogao da bira gde će pokrenuti svoj IT biznis, ipak se odlučio za grad na Nišavi, a od skora je postao i reprezentativac Srbije u kriketu.
Ponosan sam i srećan što sam u dresu reprezentacije Srbije postigao ovaj svetski rekord. Takođe sam veoma ponosan i što sam na neki način deo istorije srpskog sporta jer je sada srpski nacionalni kriket tim prihvaćen od strane Međunarodne kriket federacije
Danbar
Priznaje da kriket igra već dvadesetak godina, s obzirom na to da je ovaj sport izuzetno popularan u Južnoafričkoj Republici.
-Na utakmici sa Bugarskom postigao sam 104 “ranova”, odnosno trčanja (osnovna jedinica poentiranja u kriketu), što je praktično svetski rekord na debi meču na međunarodnom nivou. Ponosan sam i srećan što sam u dresu reprezentacije Srbije postigao ovaj svetski rekord. Takođe sam veoma ponosan i što sam na neki način deo istorije srpskog sporta jer je sada srpski nacionalni kriket tim prihvaćen od strane Međunarodne kriket federacije, a i rekord koji sam postigao je verifikovan od strane Federacije – kaže Danbar.
Danbar inače u srpskom nacionalnom timu igra poziciju 3 – takozvanog “čuvara” i udarača.

Kriket je izuzetno popularan sport u zemljama Komonvelta, ali i Indiji, Pakistanu, Bangladešu, naravno i u Južnoafričkoj Republici.
Sport je nastao u Engleskoj, a interesantno je da meč može da traje od pet, šest sati pa i do pet dana.
Danbar priznaje da bi voleo i da u Pirotu postoji kriket klub, ali za sada ne postoje uslovi, niti igrači za tako nešto, s obzirom da kriket tim ima 11 igrača.
-Postoje klubovi u Srbiji, u Beogradu i Novom Sadu, a interesantno je da je u obližnjoj Sofiji kriket takođe vrlo popularan – otkriva srpski zet.
TEKST: Pirotske vesti/Serbian Times FOTO: Privatna arhiva