„Šta mi bi da obujem ove cipele?“, tako počinje zadatak „U tuđim cipelama“ oko kojeg se ovih dana vodi rat na društvenim mrežama. Nisu sporne cipele, naravno, već što se od deteta traži da zamisli da je promenilo pol.
„Šta bi radio? Da li bi se borio protiv toga? Tražio pomoć ili tugovao? Da li bi se prilagodio i uživao? Kako bi proveo dan? Do kada bi zadržao cipele na nogama?“, pitanja su za razmišljanje upućena, kako je navedeno, detetu koje ide u 4. razred osnovne škole.
Fotografija zadatka proširila se društvenim mrežama uz pitanje: „Da li je ovo normalno?“ – i pokrenula žestoku paljbu zabrinutih roditelja koji smatraju da nije normalno; da je „boleština“, „satanizam“, „nastranost“…
„Savetujem roditeljima da iscepe te stranice u knjizi i da ne pošalju dete u školu kada nailazi ova lekcija. Borite se na svaki način, sloboda je nepristajanje“, jedan je od miroljubivijih saveta za prevazilaženje situacije iz tog niza.

„Nije normalno da odrastao čovek ne može da shvati čemu služi za vežba, da“, poručili su im s druge strane i pokušali da objasne zašto je ovakav zadatak „ne samo normalan, već neophodan“.
„Jeste, jer pokušavaju da nauče decu toleranciji, da shvate kako je drugom polu, i sl. A ne, ne žele decu da vam pretvore u suprotni pol!“
„Normalno je. Da se dete pismeno izrazi. Da razmisli filozofski kako je biti neko drugi. Vežba empatije i inteligencije. Vežba iz mašte i demonstracija hrabrosti. Sve to, gospođo, vama nedostaje.“
„Ne da je normalno, nego je neophodno. 10-godišnjoj deci se svakojake ideje motaju po glavama i većinu neće da dele sa roditeljima zbog njihovog ‘da li je ovo normalno’ stava. Ovako bar ponegde nešto od toga ispliva na površinu, pa o tome možda može i da se razgovara sa detetom.“
POVEZANE TEME:
Izvor: Nova.rs
Foto: Pexels