Chicago
59°
Mostly Cloudy
5:15 am8:23 pm CDT
Feels like: 57°F
Wind: 9mph N
Humidity: 63%
Pressure: 29.89"Hg
UV index: 0
ThuFriSat
70/54°F
75/61°F
79/59°F

Published 2 months ago

By Serbian Times

BAJDEN REĐA GAFOVE: Zbog izjave u Velikoj Britaniji morala da reaguje Bela kuća!

Američki predsednik Džozef Bajden uspeo je da pažljivo tretira sve istorijske i trenutno politički osetljive teme tokom prvog dela posete Irskoj ove sedmice, prisustvujući obeležavanju 25 godina od postizanja sporazuma za obezbeđivanje trajnog mira za Severnu Irsku, ali je u Republici Irskoj napravio gaf.

On je, nakon što je u sredu došao iz Severne Irske u Republiku Irsku, pobrkao novozelandski ragbi tim „Ol bleks“ („All Blacks“) sa ozloglašenom britanskom vojnom jedinicom „Blek end tans“ („Black and Tans“) koja se borila protiv Irske republikanske armije (IRA) pre jednog veka, objavio je danas Politiko.

Na kraju govora u pabu u sredu uveče, Bajden je, u društvu irskog ministra spoljnih poslova Majkla Martina i daljeg rođaka slavnog ragbi igrača Roba Kernija, pokušao da uputi pohvalu jednom od Kernijevih najvećih sportskih dostignuća kada je irska ragbi reprezentacija pobedila Novi Zeland prvi put u 111 godina, u novembru 2016. u Čikagu.

Tim Novog Zelanda je poznat po imenu „All Blacks“, u vezi sa bojom njihovih uniformi.

„On je pakleni ragbi igrač i razbio je ‘Black and Tans’“, rekao je Bajden, uz smeh publike.

„Blek end tans“ su bili pomoćna jedinica britanskih bezbednosnih snaga koje su se borile protiv IRA pobunjenika u njihovom ratu za nezavisnost od Velike Britanije od 1919. do 1921. godine.

Njihovo ime je označavalo improvizovane i nedosledne boje njihovih uniformi.

Bajdenov gaf je, međutim, izazvao brojne reakcije na društvenim mrežama u Irskoj.

„Najveći poklon koji Irska želi od Džoa Bajdena je gaf sa potpisom“, napisao je komičar Oliver Kalan na Tviteru.

Bajdenova pomoćnica Amanda Slot rekla je danas da je svima u Irskoj koji su ljubitelji ragbija bilo jasno o čemu je američki predsednik govorio.

Bajden je napravio i drugi gaf: Kernija je nazvao Keer-nei, a ne kako to Irci izgovaraju Kar-nei, ali taj gaf je ostao u senci prvog.

PROČITAJTE VIŠE:

BAJDEN IZAZVAO DIPLOMATSKI SKANDAL: Sleteo u Belfast, pa odgurnuo britanskog premijera! (VIDEO)

PLANIRAN ATENTAT NA BAJDENA: Policija pronašla četiri bombe uoči njegove posete Severnoj Irskoj!

BELA KUĆA KRIVI TRAMPA: Bajden za fijasko u Avganistanu optužio bivšu administraciju!

Izvor: Espreso
Foto: Printscreen Twitter @TreasChest

YOU MAY LIKE

SRBIJA SVETSKI ŠAMPION U BASKETU: Amerika pala u finalu posle najvećeg preokreta u istoriji! (VIDEO)
OVO JE RUSKINJA UBIJENA SA DETETOM U PANČEVU: Olga je u Srbiju došla u potrazi za poslom i boljim životom!
PONOSNO PREDSTAVLJA OTADŽBINU: Jokić govorio o Srbiji, popularnosti u Somboru, pa zbunio odgovorom o Kalemegdanu! (VIDEO)
SRPKINJA I NAJMOĆNIJA ŽENA EVROPE: Udali su je za gej sultana koji joj je oslepeo braću, a onda je njen štićenik preuzeo tron!
ANĐEOSKIM GLASOM DIRNULA SRBIJU: Marija (8) otpevala premoćnu pesmu o domovini i raspametila publiku! (VIDEO)
PODRŠKA IZ PARIZA: Francuska teniserka igra u patikama sa srpskom trobojkom i hramom Svetog Save! (FOTO)
GENIJALNI JOKIĆ DOVEO DENVER DO PRVE POBEDE U FINALU: Srpski košarkaš upisao tripl-dabl i oborio rekord star 25 godina (VIDEO)
KOSOVO JE SRCE SRBIJE, NEKA CEO SVET NAUČI: Mirotić poslao moćnu poruku Novaku Đokoviću!