Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je rat sa Iranom izazvao globalnu energetsku krizu i upozorio da bi proizvodnja nafte koja zavisi od transporta kroz Ormuški moreuz uskoro mogla potpuno da stane.

Putin je ponovo poručio da je Rusija spremna da snabdeva Evropu naftom i gasom. Rusija je drugi najveći svetski izvoznik nafte i poseduje najveće svetske rezerve prirodnog gasa.

Govoreći na sastanku sa vladinim zvaničnicima i čelnicima vodećih ruskih proizvođača nafte i gasa, Putin je rekao da je Moskva spremna da ponovo sarađuje čak i sa evropskim kompanijama i kupcima.

„Ako se iznenada odluče da se preorijentišu i pruže nam dugoročnu saradnju, oslobođenu političkih pritisaka, spremni smo da sarađujemo i sa Evropljanima. Ipak, potrebne su nam garancije da su spremni i voljni da sarađuju i obezbede održivost i stabilnost“, rekao je Putin.

Dodao je da bi ruske kompanije trebalo da iskoriste trenutnu situaciju na Bliskom istoku, iako je napomenuo da je rast cena verovatno privremene prirode.

Cene nafte u ponedeljak su premašile 100 dolara po barelu i dostigle najviše nivoe od 2022. godine, pošto je Ormuški moreuz praktično zatvoren zbog rata sa Iranom.

OSTALE TEME:

KAKO SU SRBI I HRVATI NAPRAVILI FILM KOJI ĆE UZDRMATI HOLIVUD! “Spojila nas je ljubav prema filmu i balkansko ludilo, koje se oseti u “Storm Rideru!” (VIDEO)

GRADONAČELNIK NOVOG SADA: „Cetinski obmanjuje javnost, nije bilo nikakvog logora za Hrvate u SPENS-u! Ali jeste prihvatni centar za Srbe koje su Hrvati proterali!

KOLUMNA, KOVAČEVIĆ: Kako je Tramp u jednom danu izgubio podršku onih koji su ga najviše voleli – Srba!

SEKS SKANDAL TRESE CRNU GORU: Bivša funkcionerka saslušana u policiji zbog intimnih snimaka sa kriminalcem!

IZABRAN NOVI AJATOLAH: Odlučeno ko će naslediti Ali Hamneija, Izrael poslao poruku!

Izvor: B92, Foto: EPA / VYACHESLAV PROKOFYEV 

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *