Connect with us

sport

VATERPOLISTI SRBIJE U FINALU OI! “Delfini”servirali osvetu Španiji, posle neviđene borbe – igraće za zlato!

Published

on

Vaterpolo reprezentacija Srbije plasirala se u finale Olimpijskih igara posle neviđene drame i preokreta za pamćenje!

Izabranici selektora Dejana Savića su u polufinalu sa 10:9 savladali Španiju, od koje su izgubili u prvom kolu olimpijskog turnira, pa će za novo zlato igrati protiv senzacionalne Grčke koja je, neporažena, sa svog puta sklonila i moćne Mađare u polufinalu.

Kada je, posle pobede nad svetskim prvakom, Italijom, Filip Filipović davao intervju, on je završen pitanjem: “Čekaju vas Španci?”.

Odgovor “Ne, nego čekamo mi njih!”, jasno je najavio s kojim ambicijama su u polufinale ušli naši “delfini”.

I, nije to bilo samo zbog tokijskog poraza, već zbog pet u nizu koje je “furija” priredila državnom timu Srbije u vaterpolu, sve na velikim takmičenjima, pa i neke duele u kojima su naši nastupali s podmlađenim sastavom.

A ovoga puta, kao i u toliko drugih fantastičnih izdanja naših vaterpolista, maksimalna koncentracija bila je najjače oružje. Za početak. Tako se i došlo do toga da Španija ne da ni jeda gol u prvoj deonici, čak i kada je imala dva igrača više. Tako se i došlo do toga da samo prekršajima mogu da se zaustave naši obećavajući napadi, što su Filipović, pa Prlainović, iskoristili da donesu 2:0 posle osam uvodnih minuta igre.

Ali, ne bi “furija” bila to što jeste po naše vaterpoliste, da nije pokazala svoju silu u narednih osam minuta. A pokazala je to sa čak pet pogodaka, istina uz pet isključenja naših vaterpolista, a u dva slučaja – čak su po dvojica istovremeno bila van terena. Ne treba, međutim, sudijama prebacivati to što dešavalo u bazenu, prosto su uz razigranog Lopeza na golu Španci počeli da deluju bolje, a i da koriste svaki svoj gol za rast samopouzdanja, međusobno bodrenje, pa otuda i njihovo preuzimanje vođstva.

Ono je naraslo na +2, u dva navrata, a golovi Mandića i Jakšića vratili su neizvenost pred “veliki predah”. Posle njega, na scenu su stupile, kao u uvodnoj četvrtini, obostrano sjajne odbrane, a prva je poklekla naša, pa je preko Madaraka Španija otišla na 4:7.

Davali su sve od sebe naši, smanjivali taj zaostatak iako su još u dva navrata imali dva igrača manje, iako je rumunski sudija Andranesku praktično poklonio gol Špancima, utvrdivši da golman Mitrović ipak nije odbranio šut koji je delimično izblokirao Mandić, iako – jeste odbranio.

Borili su se “delfini”, gubili posle te “krađe” sa dva razlike, ali stigli do 8:8 tri minuta pre kraja. Kada je Tahulj potom s igračem više realizovao taj napad Španije, činilo se da je možda “to – to”, jer su čak petorica naših vaterpolista bili isključeni zbog po tri isključenja, ali je Mandić projektilom poravnao rezultat pred završni minut četvrte deonice. Potom je prečka zaustavila šut Granadosa, što je otvorilo priliku, borbenošću sasvim zasluženu, da se dođe do prednosti.

I, 26 sekundi pre kraja, kapiten je uradio ono što kapiteni rade – zamahnuo je, šutnuo loptu sa osam, devet metara, za velikih 10:9, od čega se Španija, ni pored tajmauta, nije oporavila!

Izvor: Blic Foto: Twitter / @OKSrbije