Police officers stand guarding an area as people use rubber boats in a flooded street after part of a dam burst, in Orsk, Russia. State media say Russia's government has declared the situation in flood-hit areas in the Orenburg region a federal emergency. The floods, caused by rising water levels in the Ural River, forced over 4,000 people, including over 800 children, to evacuate, the regional government said. (Anatoly Zhdanov/Kommersant Publishing House via AP)

Vlasti u u ruskom gradu Orenburgu pozvale su danas stanovnike na hitnu evakuaciju zbog brzog porasta poplavnih voda nakon što su se velike reke izlile iz svojih korita zbog otopljenog snega. Voda je naglo porasla i u drugoj ruskoj regiji – Kurganu, a u susednom Kazahstanu vlasti su rekle da je do sada evakuisano 100.000 ljudi, jer je brzo zagrevanje otopilo sneg i led.

Regionalne vlasti pozvale su na masovnu evakuaciju delova Orenburga, u kojem živi pola miliona ljudi.

Rekli su da je reka Ural dosegla 11 metara i 43 centimetra, u odnosu na 10.87 metara prijavljenih dan ranije, te da je situacija sada opasna, javlja hrvatski Index.

„Situacija je opasna“

„U gradu se čuje sirena. Ovo nije vežba. U toku je masovna evakuacija! Situacija s poplavama u Orenburgu izuzetno je opasna. U proteklih 10 sati nivo vode u reci Uralu porastao je za 40 cm i sada iznosi 1143 cm. Te su opasni nivoi“, rekao je gradonačelnik Sergej Salmin putem putem aplikacije za slanje poruka Telegram.

Pozvao je stanovnike da uzmu dokumente, lekove i najpotrebnije stvari i zatim da napuste svoje domove.

Aleksej Kudinov, zamenik gradonačelnika Orenburga, rekao je ranije da je više od 360 kuća i gotovo 1.000 parcela poplavljeno tokom noći. Rekao je da se očekuje da će potop dosegnuti vrhunac danas i da će početi da slabi za dva dana.

Na pojedinim mestima se jačaju brane

Selo Kaminskoje u regiji Kurganu takođe je evakuisano jutros nakon što je nivo vode porastao za 1.4 metra tokom noći, rekao je regionalni guverner Kurgana Vadim Šumkov putem aplikacije za razmenu poruka Telegram.

Kaminskoje je selo uz reku Tobol koja protiče i kroz regionalno središte Kurgan, grad od 300.000 stanovnika.

Šumkov je rekao da bi poplava mogla doći do Kurgana u idućim danima.

„Možemo se samoda se nadamo da će se poplavno područje široko protegnuti i da će tlo usput upiti što više vode“, rekao je, dodajući da se u Kurganu jača brana.

U Kurganu je ključni deo ruskog vojno-industrijskog kompleksa – divovske fabrika koja proizvodi pešačka borbena vozila koja su u velikoj potražnji u Ukrajini gde je ruska vojska u ofenzivi na nekim područjima. Za sada nema izveštaja da je fabrika Kurganmašzavod pogođena.

PROČITAJTE VIŠE:

“UKRAJINA ZASLUŽUJE POZIV U NATO”: Zelenski zatražio da EU primi Ukrajinu ovog meseca!

“RUSKE RAKETE NE KASNE, KAO PAKETI POMOĆI NAŠOJ ZEMLJI”: Rusija pokrenula jedan od najvećih napada, Zelenski traži pomoć zapada!

UKRAJINA OSTAJE BEZ MUNICIJE: Zelenski strahuje od poraza, neophodan američki novac i oružje za nastavak ratovanja!

Izvor: Nova.rs
Foto: Tanjug/Anatoly Zhdanov/Kommersant Publishing House via AP