Dok traje prava politička bura oko njihovog boravka u Sjedinjenim Američkim Državama, Iranci su pronašli način da pošalju poruku domaćinima Mundijala – i to bez ijedne izgovorene reči.

Po završetku utakmica u Los Anđelesu, u svlačionici je osvanula poruka koja se munjevito proširila društvenim mrežama i izazvala brojne reakcije. U trenutku kada se Svetsko prvenstvo igra u zemlji koja je u otvorenom sukobu sa Iranom, svaki detalj dobija dodatnu težinu.

Fudbalska reprezentacija Irana nastupa na Mundijalu u SAD, Meksiku i Kanadi, ali je od samog početka jasno da nema tretman kao ostale selekcije. Zbog aktuelnih političkih tenzija na Bliskom istoku, Irancima je zabranjen duži boravak na američkoj teritoriji, pa su primorani da budu smešteni u meksičkoj Tihuani.

To u praksi znači da posle svake utakmice moraju gotovo odmah da napuste SAD, bez vremena za oporavak i odmor. Uprkos tome, izabranici Irana do sada su osvojili dva boda i ostali u igri za plasman u nokaut fazu.

Ipak, ono što je privuklo posebnu pažnju dogodilo se van terena.

Nakon mečeva protiv Egipta i Belgije u Los Anđelesu, Iranci su u svlačionici stadiona ostavili poruku zahvalnosti domaćinima, ali i snažnu poruku o identitetu, dostojanstvu i zajedništvu.

„Od drevne Persije od pre više hiljada godina do savremenog Irana danas, duh Irana ostao je živ i postojan. Došli smo u Los Anđeles s ponosom, takmičili se časno i odlazimo dostojanstveno. Hvala, Los Anđelese, na gostoprimstvu. I hvala svakom Irancu koji je tokom ovih 180 minuta fudbala dao svoje srce, glas i dušu za Iran. Neka među svim narodima vladaju mir, poštovanje i prijateljstvo“, navodi se u poruci ostavljenoj u svlačionici.

Fotografija poruke ubrzo je postala viralna, a mnogi su istakli kontrast između restrikcija kojima je iranska reprezentacija izložena i načina na koji se tim ponašao tokom turnira.

Pred Iranom je sada odlučujući duel protiv Novog Zelanda u borbi za plasman u osminu finala. Pre toga ih očekuje još jedno iscrpljujuće putovanje – od Tihuane do Sijetla, gde će pokušati da ispišu novu stranicu svoje mundijalske priče.

OSTALE TEME:

NAFTA PONOVO POTEKLA KROZ ORMUSKI MOREUZ: Smiruje se energetska kriza, gorivo pojeftinilo posle sporazuma Amerike i Irana!

SRPSKI ČLAN PREDSEDNIŠTVA BIH U IZRAELU: Željka Cvijanović na samitu u Jerusalimu zajedno sa Benjaminom Netanjahuom, poslala snažnu poruku!

SRPSKI ČLAN PREDSEDNIŠTVA BIH U IZRAELU: Željka Cvijanović na samitu u Jerusalimu zajedno sa Benjaminom Netanjahuom, poslala snažnu poruku!

ŽELJKO OBRADOVIĆ ZOVE BOGDANOVIĆA U PANATINAIKOS: Srpski trener već razgovarao sa Bogdanom o angažmanu u Atini!

SAD PRETE TOTALNIM UNIŠTENJEM IRANA: Senator Grejem poručio da će Tramp zbrisati Teheran ako Amerikanci ne preuzmu kontrolu nad Ormuskim moreuzom!

Izvor: Nova.rs; Foto: Printscreen X

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *