Više stotina vernika prisustvovalo je liturgiji u Svetim arhangelima kod Prizrena, služenoj povodom istoimenog crkvenog praznika i manastirske slave. Prerezan je slavski kolač koji su prineli bratstvo manastira i predstavnici Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Za okupljene vernike koncert je održao glumac i pevač Milan Vasić, sa lokalnim umetnicima i kulturno-umetničkim društvima.
Mitropolit raško-prizrenski Teodosije poručio je da današnje okupljanje i crkve i hramovi svedoče da Srbi u Prizrenu i dalje postoje, u najteže vreme u svojoj istoriji, kada je carski grad takoreći ostao bez njih.
„Evo naše crkve, naši manastiri, naši Arhangeli, naša Bogoslovija, govore da se nije ugasilo kandilo i slavska sveća. Svi koji dolazite potvrđujete da ove svetinje nisu samo lokalne. Ove svetinje čine naše postojanje, naš identitet. Dok je njih, biće i nas. Ali usudio bih se da kažem, braćo i sestre, dok je nas u ovim svetinjama biće i njih. Jako smo potrebni jedni drugima. Mnogo veliku žrtvu čine sveštenici i monasi koji služe u hramovima, da svetinje žive, ali velika je žrtva svakoga koji na bilo koji način pomaže da ove svetinje žive“, rekao je mitropolit Teodosije i u tom kontekstu pomenuo Kancelariju za Kosovo i Metohiju i njene službenike.
Oni, dodao je mitropolit, stalno i nesebično brinu, promišljaju sve ono što je potrebno za život o opstanak Srba i pravoslavne crkve na Kosovu i Metohiji.
„Od srca im zahvaljujemo što to ne čine samo administrativno nego i dušom i srcem”, istakao je mitropolit Teodosije.
Pomoćnica direktora Kancelarije za KiM Milena Parlić rekla je da je „Srbija danas u Svetim arhangelima, i to najbolje potvrđuju ljudi, vernici, koji su danas ovde iz Beograda, Novog Sada, Republike Srpske, Crne Gore, iz svih krajeva”.
„Za srpski narod ne postoje prave duhovne granice. Država Srbija je ovde na mestu odakle se zajedno sa svojom lavrom borila i danas bori za očuvanje državnosti, identiteta, za očuvanje svakog Srbina na KiM, i uverena sam da ukoliko se budemo borili u veri, molitvi i radosti, prevazići ćemo sva ovozemaljska iskušenja“, rekla je Parlićeva.
PROČITAJTE VIŠE:
SREĆKO SOFRONIJEVIĆ PUŠTEN IZ PRITVORA: Srbin iz Zvečana ponovo u zagrljaju porodice!
TEROR NA KIM SE NASTAVLJA: Uhapšen još jedan Srbin zbog navodnog širenja rasne i verske mržnje!
Izvor: RTS
Foto: RTS



