sport

SRBIJA POBEDILA PORTORIKO: Sutra finale sa Italijom za odlazak u Tokio!

Published

on

Košarkaši Srbije pobedili su Portoriko 102:84 i plasirali su se u finale kvalifikacionog turnira u Beogradu. Igraće protiv Italije za odlazak na Olimpijske igre.

Ono što se pre početka turnira i očekivalo, dve najbolje reprezentacije igraće za put u Tokio, mada su Portorikanci u polufinalu bili tvrd orah.

Tokom većeg dela meča su fantastično pogađali trojke, nisu bili tako efikasni ispod koša i sa poludistance i u tome leži jedan od razloga što nisu još žešće namučili srpski tim.

Igor Kokoškov je mogao da računa na Vasilija Micića i Nemanju Bjelicu i upravo oni su bili odlični u meču u kom je ključna prednost Srbije stvorena u finišu treće četvrtine i samo je uvećavana u četvrtoj.

Najefikasniji je kod pobednika bio upravo Micić koji je imao 21 poen i osam asistencija. Bjelica je imao 18 poena i sedam skokova, Filip Petrušev i Danilo Anđušić su imali po 15 poena, a Miloš Teodosić 11.

U portorikanskom timu se izdvojio Ajzea Pineiro sa 23 poena, dok je Džordž Kondit ubacio 20. Gijan Klavel je imao 17, a Geri Braun 12, ali niko osim njih nije prebacio tri poena.

Srbija je u prvih 20 minuta igrala lošu odbranu. To je najviše kažnjavao Pineiro koji je pogađao i za dva i za tri poena.

Uz to, Portorikanci su tokom prve četvrtine dobro pogađali trojke preko Gijana Klavela i spomenutog Pineira i to je stvaralo probleme Srbiji.

Tek kada je stegnuta odbrana na spoljnim pozicijama i kada su Ognjen Dobrić i ostali igrači Igora Kokoškova krenuli da presecaju napade Gerija Brauna i ostalih pre svršenog čina, počela je bolja igra Srbije.

Nju su pokretali prvo Danilo Anđušić u prvoj četvrtini, a onda Vasilije Micić i Filip Petrušev u drugoj četvrtini.

Portorikanci su poveli sa 5:0 na startu meča, Micić je to poravnao, ali je Portoriko posle sedam minuta igre napravio seriju 7:0.

Anđušić je u tim trenucima nosio Srbiju, što pogocima s linije penala, što trojkama. Upravo je jednom od njih doneo prednost Srbiji 23:21, a to bi bilo uzalud da i Nemanja Bjelica sa zvukom sirene na isteku prvih 10 minuta nije ubacio šut sa devet, deset metara – 28:26 za Srbiju.

Druga četvrtina je već bila bolja priča. Od sredine tog perioda kreću da se ređaju greške gostiju.

Srbija je u tom periodu nanizala tri trojke i povela 41:33. Čak je i Boban Marjanović iz ćoška ubacio jednu. Miloš Teodosić i Aleksa Avramović su podelili po jednu sjajnu asistenciju, a Filip Petrušev je uglavnom profitirao iz tih situacija.

Do kraja poluvremena već je bio dvocifren, kao što je postepeno postajala i prednost Srbije da bi na isteku 20 minuta ona bila 51:40.

Treća četvrtina igrala se koš za koš, mada su igrači Srbije uglavnom imali dvocifrenu prednost. Portorikanci su blagu odbranu rešavali trojkama, poput onih koje je davao Kondit.

Bjelica je pri vođstvo Srbije 60:54 ubacio šut spolja, odgovorio mu je Kondit, a onda su njih dvojica razmenila još po trojku.

„Beli“ je u tom periodu ubacio još dva poena kada je ostao sam ispod koša, ali rival Srbije je zbog njene nekompaktne odbrane, uvek imao rešenje u napadu.

Portoriko je sve do poslednjeg minuta imao prednost u trećoj deonici. Tek u poslednjih pedesetak sekundi je Milosavljević ostao sam pod košem za laka dva poena, a onda je Pineiro poklonio Miciću tri slobodna bacanja 79:68 u korist Srbije i 28:28 u trećem periodu.

U četvrtom je Portorikance stigao umor, ali i nervoza, pa je tako klupi igrača u crvenim dresovima dosuđena tehnička greška posle čega je Dobrić ubacio tri penala za 89:77.

Do kraja su u tom trenutku ostala još četiri minuta, ali protivnik Srbije nije mogao da uradi ništa ozbiljnije da bi ugrozio prednost i pobedu Srbije.

Finale sa Italijom je na programu u nedelju od 20 sati i 30 minuta.