Muškarac koji je na televiziji u direktnom prenosu uzviknuo „Za dom spremni“, oslobođen je krivice na zagrebačkom sudu, pišu danas zagrebački mediji.

Muškarca je prijavila zagrebačka policija na osnovu televizijskog snimka sa javne televizije, kada je tokom javljanja uživo u Dnevniku 4. jula iz Bogovićeve ulice u Zagrebu, dan pre koncerta Tompsona, mladić upao novinarki u kadar i uzviknuo u kameru „Za dom spremni!“.

Taj povik, kako stoji u optužnici, simbolizuje zvanični pozdrav pripadnika ustaškog pokreta i totalitarnog režima Nezavisne Države Hrvatske, te kao takav predstavlja manifestaciju rasističke ideologije, prezir prema drugim ljudima zbog njihove verske i etničke pripadnosti, kao i trivijalizaciju žrtava zločina protiv čovečnosti.

„Legalna zastava, legalan poklič…“

Sutkinja Mirela Prstec Batarelo je mladića oslobodila optužbe zbog prekršaja iz čl. 5. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, a u obrazloženju presude navela je između ostalog kako je „ovaj poklič koristio HOS tokom Domovinskog rata te zatim detaljno opisala istorijski put i nastanak HOS-a i njihovu ulogu u odbrani zemlje“, prenosi Dnevnik.hr.

Spomenula je i Antu Starčevića kao osnivača Hrvatske stranke prava 1861. godine, kao i rukovodstvo stranke iz 1990. godine koje je zatim osnovalo HOS. Dodala je da se na zvaničnoj ratnoj zastavi HOS-a nalazi i pozdrav „Za dom spremni“, a ta je zastava i danas priznata kao legalna zastava jedne jedinice iz Domovinskog rata.

SAZNAJTE VIŠE:

Pohvalila koncert

Samo lepe reči sutkinja je imala za Tompsona i pesmu Bojna Čavoglave, koja počinje rečima „Za dom spremni“.

„U radosnom iščekivanju koncerta Tompsona, gde su svirane i pevale se njegove pesme na ulicama Zagreba, između ostalog izrečene su reči ‘Za dom spremni’ u etar prilikom javljanja uživo, nije narušen javni red i mir građana, niti bi isti kao takav predstavljao manifestaciju rasističke ideologije, prezir prema drugim ljudima zbog njihove verske i etničke pripadnosti, niti trivijalizaciju žrtava zločina protiv čovečnosti“, kaže sutkinja Prstec Batarelo u obrazloženju oslobađajuće presude.

Dodala je i da je okrivljeni u etar prilikom javljanja uživo uzviknuo „Za dom spremni“ u opštoj euforiji radosti pre Tompsonovog koncerta, „koji je protekao radosno i mirno, bez incidenata, a činjenica je da jedna od njegovih pesama počinje upravo tim rečima“, rekla je sutkinja i zapitala se treba li onda tužilac biti dosledan i procesuirati sve učesnike istorijskog koncerta, njih pola miliona, među kojima i predsednika Sabora i prisutne ministre.

„Samo uzviknuo stihove pesme“

Na kraju, sutkinja navodi da u slučaju okrivljenog mladića ne postoji veza između njegovog ponašanja i simbola ustaškog režima, te da okrivljeni nije širio nacionalnu mržnju već uzviknuo stihove iz pesme pevača čiji je koncert čekao.

Podsećamo, i BBC je pisao o Topsonovom koncertu, uz ocenu da je hrvatska vlada umanjila značaj uzvikivanja „Za dom spremni“ tokom koncerta.

Premijer Andrej Plenković, koji se dan pred veliki koncert slikao s Tompsonom, skandiranje ustaškog pokliča opisao je kao „deo Tompsonovog repertoara“.

O Tompsonu, čiji su koncerti zabranjeni u nekoliko evropskih zemalja, uključujući Holandiju, Švajcarsku i Bosnu, a kritičari ga optužuju da se poigrava sa ideologijom i ikonografijom hrvatske ustaške vlade iz Drugog svetskog rata, koju su podržavali nacisti, izveštavao je i Rojters.

I AP je pisao o koncertu, uz podsećanje da je hrvatski ustaški režim u Drugom svetskom ratu vodio koncentracione logore u kojima su desetine hiljada etničkih Srba, Jevreja, Roma i antifašističkih Hrvata brutalno pogubljene, ističe AP.

Neki hrvatski nacionalisti smatraju vođe ustaškog režima osnivačima zemlje, uprkos tome što su njihovi zločini zabeleženi i poznati, ističe AP.

OSTALE TEME:

PUTIN OBEĆAO TRAMPU DA ĆE SE SASTATI SA ZELENSKIM: Bela kuća potvrdila da se radi na organizaciji susreta!

EVROPOSLANIK SE OBRATIO SRPSKIM VLASTIMA: Gospodine Vučiću, naučite da je promena vlade deo demokratije!

ANĐELA DIPLOMIRALA U LONDONU: Srpkinja na dodeli diploma došla u narodnoj nošnji sa dukatima Nemanjića! (VIDEO)

Izvor: N1; Foto: EPA/ANTONIO BAT