Sneg koji je padao prethodnih dana u Beogradu, ali i širom Srbije, izazvao je potpuni kolaps u prestonici. Ulice su i dalje neočišćenje, saobraćaj se odvija otežano, pojedini građani i dalje ne mogu da se pomere iz ulica gde su parkirali svoje automobile, a sneg i led nastavljaju da prave probleme i za pešake na trotoarima. Čini se da je sneg ponovo iznenadio gradske vlasti i putere u januaru, a od gradonačelnika Aleksandra Šapića od početka ove krize – ni traga ni glasa.
Pojedini delovi Beograda nisu imali grejanje, a prigradski delovi grada nisu imali ni struju ni vodu. Ova situacija usred zime veoma je zabrinula ali i razbesnela građane, jer su osetili da su prepušteni sami sebi. Ljudi su se sami organizovali da očiste sneg, kako bi mogli da se kreću kroz grad, a studenti koji su jutros pozvali na akciju čišćenja snega, oduševili su svojim potezom Beograđane.
Iako bi se očekivalo da se u ovakvim situacijama prvi čovek prestonice obrati svojim građanima, da ih objasni kakva je situacija što se tiče čišćenja u gradu, čime službe raspolažu i zašto građani ne mogu da se kreću kroz grad, Beograđani to ovog puta nisu dobili.
Možda je mogao i da se pridruži građanima koji su čistili sneg, pa i sam uzme lopatu u ruke, makar i zbog PR-a. Međutim, Beograđani od gradonačelnika nisu dobili ni reč.
Saopštenje na sajtu grada
Na sajtu Grada Beograd je nakon snega u nedelju, osvanulo saopštenje na koje se niko nije potpisao, te ostaje nepoznato ko je autor teksta koji je građane ostavio u neverici.
U saopštenju Grada Beograda se navodi da su sve gradske službe angažovane u punom kapacitetu. Zatim ide deo saopštenja, koje kao da je pisano u centrali SNS.
„I još par informacija želimo da podelimo sa Beograđanima. Sneg nikoga nije ‘iznenadio’. To je termin koji se već godinama zloupotrebljava u jednom delu neinformisane, diletantske i zlonamerne javnosti, ali u skladu sa kapacitetima koje imamo, svi radnici i sva mehanizacija odmah su izašli na teren, čim su prve pahulje snega počele da padaju“, piše u saopštenju, pa se dodaje:
„Gradonačelnik Šapić je pre par godina objašnjavao i iznosio podatke baš na temu padavina u Beogradu, gde je upravo govorio da je u Beogradu u poslednjih 15 godina prosečno bilo manje od 10 snežnih dana godišnje, i da je u skladu s tim politika Grada da je ovaj broj vozila koja uklanja sneg za sada sasvim dovoljan, da se ne bi bacale pare i da vozila ne bi stajala u garažama i propadala. Beograd nije Moskva, Kalgari ili Vankuver gde godišnje imate više od šest meseci snega, pa da je i opravdano trošiti velika sredstva na mehanizaciju koja ga uklanja“.
Možda gradonačelnik uopšte i nije u Beogradu, a ni u zemlji, a evo gde bi mogao da bude.
Vila u Trstu
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić kupio je 2018. godine vilu u Trstu vrednu 820.000 evra, a prekršio je zakon jer to nije prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije, otkrivaju BIRN i nedeljnik Vreme.
BIRN navodi da je tada predsednik Opštine Novi Beograd živeo i radio u Beogradu, a sudeći po ugovoru na osnovu prebivališta, u vilu Trstu je nameravao da iskoristi umanjenje poreza.
Kako se navodi u tekstu, Šapićevo vlasništvo nad vilom vidi se u izvodu iz italijanskog katastra, ali ne i u registru o imovini i prihodima srpske Agencije za sprečavanje korupcije, kojoj su javni funkcioneri dužni da prijave sve promene imovinskog stanja.
Površina ni jedne od dve nepokretnosti koje je ovaj javni funkcioner prijavio agenciji, ne odgovara površini Šapićeve tršćanske vile. On je agenciji u poslednjem izveštaju iz jula prošle godine prijavio da poseduje dva stana – od 150 i 98 kvadrata, dok je vila u Opičini znatno veća.
Druga nekretnina je garaža od 127 kvadrata, treća je pristupni put, a Šapić je i suvlasnik šume površine 6.200 kvadratnih metara, koja ima 30 vlasnika.
Stan u Barseloni
Nekadašnji poslanik Đorđe Miketić izneo je prošle godine podatak da gradonačelnik Beograda poseduje stan u Barseloni, a javno ga je putem Tvitera upitao da li je to istina, navodeći da se nekretnina nalazi u elitnom delu tog grada.
Šapić je saopštio javnosti, nakon masovnog ubistva u beogardskoj osnovnoj školi 3. maja prošle godine, da je tada bio u poseti svojoj porodici koja živi u Barseloni.
„Pitanja za Aleksandra Šapića: Da li imate stan u elitnom kvartu Barselone? Koliko ste platili taj stan i iz kojih izvora? Da li ste stan prijavili prijavili Agenciji? Da li ste u tom stanu bili 3. maja? Molim odgovorite hitno ili ću predočiti dokaze“, napisao je Miketić na društvenoj mreži X.
Stana iz Barselone nema u njegovoj imovinskoj karti. Kao gradonačelnik, Aleksandar Šapić imao je platu 138.979 dinara, a kao bivši vaterpolista prima i nacionalnu penziju u iznosu od 128.712 dinara.
Vila na Bežanijskoj kosi
Kako je poznato, Šapić, naime, u svom vlasništvu ima vilu na Bežanijskoj kosi, za koji on tvrdi da je stan, a koji je nedavno renoviran.
Kada je otkriveno da je Šapić kupio tu vilu, Šapić je prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije da je reč o objektu koji ima površinu 98 kvadrata. Međutim, u junu 2022. godine, kako je objavila Nova.rs, na sajtu Katastra nepokretnosti pisalo je da je reč o vili od 149 kvadrata.
Prema podacima na sajtu Agencije, koji su ažurirani početkom 2023. godine, taj objekat ima površinu od 340 kvadrata. Isto piše i u Katastru nepokretnosti. Reč je o sedmosobnom stanu.
Osim tog objekta, Šapić u svom vlasništvu ima još jedan od 149 kvadrata. Kako piše u katastru, poseduje etažu pod zemljom, kao i u potkrovlju. Taj stan se nalazi u istoj ulici kao i vila.
OSTALE TEME:
ŽENA (53) UHAPŠENA U NOVOM SADU: Polila benzinom i zapalila vrata katedrale u centru grada!
TRAGEDIJA NA KARIBIMA: Srbin vlasnik teretane u Čikagu ubio suprugu, pa izvršio samoubistvo
„OVO JE OSVETA, CILJEVI SU POSTIGNUTI“: Rusija gađala Ukrajinu moćnom novom raketom Orešnik! (VIDEO)
PREDSEDNIK KOLUMBIJE POD PRITISKOM TRAMPA: „Postoji realna pretnja američke vojne intervencije!“
Izvor: Nova, Foto: Ata images



