Chicago
64°
Cloudy
6:43 am6:39 pm CDT
Feels like: 64°F
Wind: 9mph SE
Humidity: 90%
Pressure: 30.07"Hg
UV index: 2
ThuFriSat
68/61°F
70/61°F
77/63°F

Published 1 month ago

By Serbian Times

DANAS POČINJE GOSPOJINSKI POST: Traje dve nedelje i jedan je od najstrožih, završava se na ovaj praznik!

Za pravoslavne hrišćanske vernike danas počinje Gospojinski post. Ovaj post prethodi velikom hrišćanskom prazniku Uspenju presvete Bogorodice, poznatijem kao Velika Gospojina, koji se proslavlja 28. avgusta.

Uvek počinje na dan sedmorice braće Makaveja i njihove majke, koji su pogubljeni mučeničkom smrću.

Gospojinski posto je najkraći, ali jedan od najstrožih.

Traje 14 dana, posti se na vodi i ulju, izuzev praznika Preobraženja Gospodnjeg 19. avgusta, kada je dozvoljeno jesti ribu.

Gospojinski post se prvi put pominje u 9. veku, a ustanovljen je na Carigradskom saboru 1166. godine.

S obzirom na to da je ovaj post Bogorodici, veruje se da je posebno važan za žene i majke.

Uz svedenu trpezu i smirene strasti, milostinja i opraštanje prvi na putu kojim telo i duša postanu smirena celina, što vodi saznanju i spasenju u božjoj milosti.

PROČITAJTE VIŠE:

ČOVEK KOJI JE OŠIŠAO SVET: Da nije bilo ovog Srbina, danas bi muškarci izgledali mnogo drugačije! (VIDEO)

RASKOŠNI DVORAC SVEDOK KRALJEVSKE LJUBAVI: Na ovom mestu je kralj Aleksandar verio princezu Mariju! (FOTO)

RAZOTKRIVENE TAJNE NAJLEPŠEG RUMUNSKOG MANASTIRA: Ovi srpski vladari bili su njegovi ktitori! (FOTO)

Izvor: Telegraf
Foto: SPC

YOU MAY LIKE