Predsednik Rusije Vladimir Putin je održao sastanak sa Patrijarhom moskovskim i cele Rusije Kirilom i Patrijarhom srpskim Porfirijem u Kremlju.
Putin je na početku sastanka srdačno pozdravio srpskog patrijarha i poželeo mu dobrodošlicu.
„Znam da Srpska pravoslavna crkva daje značajan doprinos jačanju odnosa naših naroda, koji tradicionalno održavaju najtoplije, najbliže, najpoverljivije savezničke odnose“, rekao je Putin na sastanku i čestitao Vaskrs patrijarhu.
Još jednom je istakao da su rusko-srpski odnosi uvek imali poseban karakter i dodao da je to zato što nas povezuju snažni, duboki, duhovni, zajednički koreni.
„Uvek nam je drago da vas vidimo. Predsednika Srbije očekujemo 9. maja u Moskvi na svečanosti posvećenoj pobedi u Velikom otadžbinskom ratu“, poručio je Putin.
Nagalasio je i da situacija na Balkanu nije jednostavna i naveo da ruska strana zna za napore koje patrijarh ulaže da ojača poziciju Srbije.
PROČITAJTE VIŠE:
Prilikom susreta, patrijarh Porfirije je Putinu poklonio crveno jaje iz Manastira Vaskrsenja Hristova.
Sastanku su prisustvovali i mitropolit volokolamski i predsednik Odeljenja za spoljne crkvene odnose Antonije, i mitropolit Srpske pravoslavne crkve Irinej, navodi se u saopštenju, objavljenom na sajtu Kremlja.
Prethodno su se patrijarh srpski Porfirije i patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril sastali u sedištu Ruske pravoslavne crkve i zvaničnoj rezidenciji patrijarha, Danilovom manastiru u Moskvi.
Patrijarh srpski Porfirije doputovao je sinoć u Moskvu, gde će boraviti tokom Svetle sedmice, a tokom posete Moskovska duhovna akademija uručiće mu diplomu počasnog doktora bogoslovskih nauka.
Poglavaru SPC će, na osnovu odluke akademskog kolegijuma Moskovske duhovne akademije, na čelu sa dekanom i episkopom sergijevo-posadskim i dmitrovskim Kirilom, biti uručena diploma počasnog doktora bogoslovskih nauka (honoris causa) za naučni i obrazovni doprinos razvoju bogoslovske nauke i jačanju veza između dve sestrinske crkve.
OSTALE TEME:
SRAMOTNO! Lažni sveštenik Džufka osnovao „Kosovsku albansku pravoslavnu mitropoliju“ u Prištini!
JURIŠ U SMRT ILI SLOBODU: Evo ko je bio čovek koji je poveo logoraše u proboj Jasenovca! (VIDEO)
Izvor: Novosti, Foto: AP / Gavriil Grigorov, Sputnik



