36°F / 30°F
45°F / 36°F

Published 3 years ago

By admin

NOVAK PORAŽEN U PARIZU: Rafael Nadal ubedljiv u finalu Rolan Garosa (FOTO, VIDEO)

Misija Novaka Đokovića u Parizu završila se porazom, prvi reket sveta izgubio je u velikom finalu Rolan Garosa od najvećeg rivala, Rafaela Nadala sa 6:0, 6:2, 7:5.

Najbolji teniser sveta je izgubio šansu da osvoji 18. Grend slem trofej, dok je njegov rival uspeo da se izjednači sa Rodžerom Federerom kao rekorder sa 20 Grend slem titula.

Niko nije očekivao takav slom Novaka, tako jednostranu i dominantnu partiju španskog tenisera koji je prosto doklasirao protivnika i protutnjao do 13. titule iz isto toliko finala na ovom turniru.

Bila je to njegova jubilarna, stota pobeda na Rolan Garosu, a što je najvažnije, osvojio je 20. grend slem trofej i tako se izjednačio sa Rodžerom Federerom po broju najvećih titula.

U okršajima sa Novakom na ovom turniru poveo je sa 7:1 i ovo je bio praktično prvi poraz Novaka na terenu od početka sezone, ako ne računamo onu diskvalifikaciju na US Openu protiv Pabla Karenja Buste.

Šta reći, bio je to jedan žestok, nadalovski revanš Novaku za poraz u prethodnom grend slem finalu, iz Melburna 2019.

Novak kao da nije igrao ovo finale. Videli smo tenisera koji greši, kojem ama baš ništa nije uspevalo u tim poenima kada su se gemovi lomili, za razliku od Nadala koji je odsvirao još jednu svoju parisku simfoniju.

Kako je počelo? Novakovim falš notama. Ništa Novaka nije slušalo na početku meča, ni prvi servis, ni drop šotovi, a protivnik je bio već od prvog udarca u onom prepoznatljivom, šampionskom ritmu.

Naišao je Novak na čudedsan španski zid, sve se vraćalo na njegovu polovinu terena, uz to, mnogo više je grešio od Rafe u tom početnom setu (13:2), a osvojio je samo 27 odsto poena posle prvog servisa.

I to je, u ovakvim mečevima dovoljno da pretegne na jednu stranu, možda je delovalo surovo, ali Rafa je u tih 45 minuta prvog seta delovao neprobojno, nestvarno dobro. Svemirski.

Napravio je tri brejka, prosto je razoružao Novaka, pale su u vodu sve taktičke zamisli koje je Novak želeo da sprovede na samom početku meča.

Drugi put u karijeri Rafa je uručio “krompir” protivniku, ali mnogo više boli to što Novaku zaista ništa nije polazilo za rukom.

Posle 53 minuta igre, početkom drugog seta, Srbin je konačno osvojio gem i poveo sa 1:0.

Međutim, Rafa ni za milimetar nije popustio. Nije skidao nogu sa papučice gasa, Novak se mučio na svakom servis gemu, a kada je sevirao Španac nije imao dovoljno gasa da dođe do brejk šanse i teniser iz Manakora je u trećem gemu drugog seta iskoristio treću brejk šansu i poveo sa 2:1.

Ni tu nije bio kraj agonije, kada je Rafa napravio brejk za 4:1, situacija sa neiznuđenim greškama bila je 26:3!

Nije morao Španac ni da igra kada je imao toliko poklona. Proleteo je izuzetno lako i kroz drugi set i već tada je bilo jasno da je potrebno da se dogodi čudo da Novak preokrene meč.

Delovalo je da se Novak stabilizovao početkom trećeg seta, stigao je do 2:2, ali onda je Rafa napravio brejk bez izgubljenog poena i tako stigao do krucijalnih 3:2.

Uspeo je potom Đoković prvi put u meču da uzme servis Nadalu, načini ribrejk, potom povede sa 4:3!

Ipak, nije vredelo, na 5:5 duplom servis greškom je poklonio Nadalu novi brejk, on je to iskoristio i odservirao za veliku pobedu o kojoj će se svakako još dugo pričati.

Izvor: Mediji