10/7°F
36/32°F

Published 2 months ago

By admin

MESI ZAKAZAO MODRIĆU: Argentinci od sjaja do očaja i nazad, Holanđanima falilo sreće i – golman!

Argentina je u četvrtfinalu savladala Holandiju posle boljeg izvođenja jedanaesteraca (4:3) nakon što je posle 120 minuta bilo nerešeno – 2:2.

Tako su se Gaučosi plasirali u narednu rundu takmičenja, gde će igrati protiv Hrvatske. To će biti svojevrsni revanš meč onog čuvenog trijumfa Vatrenih kada su u grupi na Mundijalu 2018. godine savladali Argentinu sa 3:0.

Bilo je svega, i radosti i suza, i očekivanih golova i šokantne nadoknade, ali i te nedokučive igre koja jedina može da režira ovako nešto.

Ovoga puta će sve biti drugačije, ali je jedno sigurno – Argentina je i te kako moćna i preživela je Holandiju. Brazil je ispao i verovatno dao još više samopouzdanja Mesiju i ekipi da Holanđane zaključa na “Lusailu”, a bilo je drame. I to velike, ali posle boljeg izvođenja penala u polufina protiv Hrvata je ipak otišla Argentina.

Očekivali smo vrhunski fudbal u prvom poluvremenu, mnogo prilika i još više golova, ali dobili zapravo jednu laganu uspavanku kojoj kao da nije bilo kraja. Tek na momente smo gledali piruete Lionela Mesija, ali je sve to snažna odbrana Holanđana lako zaustavljala.

Sa druge strane napad Holanđana kao da nije ni postojao. Posle 20 minuta “opipavanja snaga” konačno smo videli prvi šut na utakmici i on je bio delo Lionela Mesija koji je sa distance bio neprecizan.

Publika je bila na nogama, tražili su Argentinci golove od svojih pulena, ali je odbrana Lala na čelu sa Van Dajkom bila neosbijiva tvrđava dve do tog 35. minuta kada je Mesijeva lopta, popularna “podmornica”, prošla po zemlji između nogu odbrane Holandije, a sjajni Molina je poklon oberučke prihvatio i u situaciji jedan na jedan sa Nopertom izašao kao pobednik za erupciju celog Lusaila koji je obojen u nebesko plavu boju.

To je konačno razmrdalo fudbalere oba tima koji su krenuli nešto otresitije, a Holanđani su mogli do gola posle dva kvalitetna centaršuta iz slobodnih udaraca, međutim čuvar mreže Martinez, koji do tada nije ni zagrejao rukavice, je bio i te kako koncentrisan i zaključao mrežu. Van Gal je sa glavom na dole otišao na pauzu i morao je da smisli ozbiljan plan za rušenje moćne Argentine.

Međutim, ništa ponovo nismo videli od te holandske škole fudbala. Mesi i Gaučosi su držali sve pod svojim nogama, nisu dali ni milimetar šanse Lalama da nešto urade u polju, a najbolju priliku da udvostruči prednost imao je upravo Lionel Mesi kada je iz slobodnog udarca sa 18 metara gađao gornji levi ugao Nopertovog gola, ali je bio za nekoliko centimetara neprecizan.

Ništa vredno pomena nismo videli do tog 71. minuta kada je Akunju u šesnaestercu faulirao Damfris, pa je sudija Lahos pokazao na belu tačku bez ikakvog razmišljanja. Odgovornost je preuzeo ko drugi nego Lionel Mesi, a posle pogotka sa penala nastala je nova, velika radost Argentinaca.

Nedugo zatim je jedan navijač utrčao na teren, ali ga je obezbeđenje stiglo i iznelo sa terena. Dok su svi bili pomalo i ošamućeni nemilim događajem, Holandija je stigla do gola. Igrao se 83. minut kada je Vut Veghorst je pogodio sjajnim udarcem glavom na centaršut Berhuisa i uneo dramu u završnicu. Iz prvog šuta u okvir gola Lale su zatresle mrežu i tako donele malo neizvesnosti u ovaj duel.

A onda, kao što to Hičkok režira, nije moglo bez drame ni na ovom meču. Kada su svi upisali u dubokoj nadoknadi pobedu Argentine Veghorst nije mislio tako. Izveli su slobodan udarac kroz dodavanje iako je ceo stadion očekivao šut sa 20 metara, a onda je čovek koji je ušao u 78. minutu sa sve žutim kartonom doneo 2:2 i produžetke. To verovatno samo fudbal može da režira.

Prvi produžetak bolje da smo preskočili jer oba tima nisu želela da rizikuju, a samo je Otamendi mogao da zatrese mrežu posle centaršuta, ali je za korak zakasnio.

Što se drugih 15 minuta igre tiče Enco Fernandes imao šansu posle prodora Di Marije, ali je njegov udarac sa ivice kaznenog prostora blokira Van Dajk. Mogao je i Martinez do gola, kao i Mesi, ali je Nopert bio na visini zadatka i sačuvao nadu. Holandija je pokušala iz kontra napada, ali golova nije bilo pa se prešlo na penale.

Prvi je lopru na kreč stavio Van Dajk, ali je Martinez pročitao stranu i doneo erupciju navijača, a Mesi je potom mirno doneo prednost. A onda opet Martinez. Sjajni golman je zaustavio i udarac Berhojsa, a Paredes je doneo 2:0 Argentini.

Prvi gol u ovim penalima za Holandiju postigao je Kopmajners, dok je siguran bio Montijel za Argentinu. Nije smeo i nije promašio Veghorst, ali je Fernandes ipak promašio odlučujući penal. De Jong je pogodio za 3:3, pa su sve oči bile uprte u Noperta i Lautara Martineza u poslednjok petoj seriji. Ipak, napadač Intera je pogodio za 4:3 u jedanaestercima i odveo Argentinu u polufinale Mundijala protiv Hrvatske.