Planina Jadovnik iznad Prijepolja pravi je biser netaknute prirode, a njeni ljubitelji iz udruženja koje nosi upravo to ime na Jadovniku su napravili hranilište koje je spas mnogim životinjama. Ipak na tom mestu pojavio se i jedan gost koji se ne viđa često – suri orao.

-Te izuzetno retke ptice nije bilo 12 godina, a sada su se pojavili. Suri orao je je strogo zaštićena vrsta ptice kod nas. Prvo je na hranilište sleteo mladunac, a potom su mu se pridružili i roditelji, kaže za RINU Vjekosalv Jokismović iz Udruženja građana Jadovnik.

Zaposleni u Šumskom gazdinstvu Prijepolje evidentirali su jedan gnezdeći par surih orlova i u blizini manastira Mileševa. Ove ptice izuzetno se čuvaju, a svoja gnezda najčešće svijaju na jako nepristupačnom terenu.

-Najčešće se gnezde na strmim liticama, gde niko ne može da im priđe, do njihovih gnezda može samo da se doleti. Zaklonjeni su sa svih strana, a gnezda najčešće prave u pećinama ili uvalama na stenama. Mi njihovo kretanje i stanje pratimo preko dvogleda, iz daljine, dodaje Joksimović.

Suri orao je izuzetna ptica grabljivicama, koja se mahom hrani sitnijim životinja, a kad nema hrane u prirodi onda se hrane ostacima uginulih životinja. Iz tog razloga sada su i nakon dosta godina suri orlovi posetili hranilište Kašan na Jadovniku.

-Oni imaju vid čak deset puta oštriji od čoveka, raspon krila ima je preko dva metra. Zaista su fascinantne i jako retke ptice. Oni se ubrajaju među nasjspretnije lovce na planeti, zaključuje Joksimović.

OSTALE TEME:

„OTKINUĆU TI GLAVU“: Šef obezbeđenja na Fakultetu savremenih umetnosti pretio studentima u blokadi! (VIDEO)

JANKOVIĆ DEMANTOVAO VUČIĆA: Tvrdi da mu nije nuđeno mesto premijera i da nema srpsko državljanstvo!

„NE, TO NIJE DOVOLJNO“: Tramp odbio predlog EU o ukidanju carina!

SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA USTUPA ZEMLJIŠTE VOJSCI: Tu će se izvoditi obuke i gađanja!

NE OSEĆA SE SIGURNO: Dekanka Jovanović zatražila policijsku zaštitu!

Izvor: RINA, Foto: RINA