U Novom Sadu, završen je studentski skup koji je organizovan na turbo kružnom toku, porukom „Laku noć Novi Sade, dobro jutro Srbijo„. Na skupu su se mogle čuti poruke da su studenti ti koji su pozvani da stvore uslove za buduće reforme, kao i komentari na trenutno stanje u policiji, pravosuđu i o slučaj o navodnom planiranju simuliranja upotrebe zvučnog topa.
Prva je na protestu govorila studentkinja Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu Teodora Vukša.
„Nismo ćutali. Nismo se povukli. Nismo prihvatili da je ovo najbolje što možemo da dobijemo. Kada su mislili da ćemo se umoriti, postali smo brojniji, kada su mislili da će nas ućutkati postali smo glasniji, kada su mislili da će nas podeliti, pokazali smo da umemo da stanemo jedni uz druge… Plaše se ljudi koji ne veruju njihovim lažima, plaše se građana koji su počeli da postavljaju pitanja, plaše se zajednice koje više ne pristaje na ćutanje“, rekla je Vukša i poručila da svi zajedno pokažu da „strah ne određuje, da nisu odustali, da su dalje tu“.
Šefica odseka za medijske studije Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, Smiljana Milinkov rekla je da su novinarke su posebno izložene blaćenju jer su žene i jer su hrabre, što posebno nervira ovaj režim.
„Pravda je selektivna, nasilnici se ne kažnjavaju, policija tuče nepodobne novinare, novinari su postali magnet za policijske pendreke. Koliko smo kao društvo normalizovali nenormalno, na nama je da li ćemo da organizujemo sigurne kuće za novinare i novinarke koji su nepodobni za ovaj režim ili ćemo da menjamo sve ono sto je pokvareno“, rekla je ona.
SAZNAJTE VIŠE:
Komentarišući sinoćnu emisiju na RTS, rekla je da se RTS pokazao u pravom svetlu režimske televizije.
Advokat i bivši inspektor Siniša Carević je u svom govoru poručio studentima da su oni ti koji su pozvani da sutra stvore uslove za reformu policije i stvaranje pravedne države jer oni pobeđuju.
Profesorka Prirodno-matematičkog fakulteta Sanja Belić je rekla da je jedno od najvećih oružja vladajućeg režima ucena i kupovina glasova.
„Najlakše se ucenjuju ljudi koji su zaposleni u državnim institucijama, preti im se i dobijaju otkaze. Zakon mora biti isti za sve. Moramo svi da znamo da ova vlast izborne uslove neće promeniti jer im to ne odgovara, ali isto tako vas molim da svi izađemo na izbore i da ih pobedimo i pod ovakvim uslovima. Želim da svaki građanin ove zemlje zna da vaš glas pripada samo vama. Kako studenti kažu: moramo da se organizujemo. Zato vas sve pozivam da se prijavite za studentske obuke za izbore. Imamo 8000 biračkih spiskova, studentima je potrebna armija ljudi kako bismo bili spremni. Ne treba vam nikakvo predznanje, trebaju vam samo dve stvari: hrabrost i želja za pravdom“, rekla je ona.
Katarina Perović, aktivistkinja „Glas mladih opštine Kula“ rekla je da se niko drugi neće izboriti za našu slobodu.
„Srbija nije Srpska napredna stranka, Srbija nije Aleksandar Vučić, Srbija smo svi mi ovde“, poručila je ona.
Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić je, gostujući u emisiji koja se emituje na televizijama Informer, Prva i Pink, komentarišući skup rekao da je u 17.30 časova bilo 3.363 građana.
Student Pravnog fakulteta Mateja Magda izjavio je danas da je Novi Sad „mesto odakle je sve počelo“ i ocenio da je bilo vreme da se u tom gradu ponovo održži veliki studentski skup.
Prema njegovim rečima, centralne teme skupa biće korupcija, stanje u policiji, izborni uslovi i načini uključivanja građana u studentske aktivnosti.
Najavio je i letnje akcije „od vrata do vrata“ i „Student u svakom selu“, čiji je cilj širenje mreže podrške studentskom pokretu.
Kako javlja reporter Danasa, na protestu je prisutan i Dejan Bodiroga, srpski košarkaš i predsednik Evrolige, i rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić.
Glumac Tihomir Stanić, koji se nalazi u Kampusu, izjavio je da smatra svojom obaveznosti da se odazove pozivu studenta u blokadi i podrži njihove aktivnosti.
„Ovde sam jer smatram obaveznosti i dužnošću da se odazovem svakom pozivu studenata u blokadi i mislim da bi to morala biti obaveza svakog osvešćenog, normalnog i slobodoumnog građanina. Ako ništa drugo ne možete, odazovite se tamo gde vas ta dobronamerna i pametna deca zovu“, naveo je glumac Tihomir Stanić.
Kako je rekao, u tom gradu je studirao i živela u studentskom domu, te da je lepo vratiti se na mesto gde je u svojim mlađim godinama imao potrebu da se bori za ideale, kao što to danas čine studenti.
Kako javlja N1, na Univerzitetskom kampusu postavljaju se štandovi na kojima će se deliti majice, bedževi i kačketi sa natpisom „Studenti pobeđuju“. Na turbo kružnom toku prisutni su i poljoprivrednici sa traktorima, dok su pojedini prilazi toj lokaciji zatvoreni za saobraćaj.
Studenti su najavili da će skup biti završen pre mraka, navodeći da im je cilj da protekne bez incidenata i bilo kakvih sukoba.
OSTALE TEME:
ZVUČNI TOP, GRAĐANSKI RAT I BRISEL: Nova velika teorija zavere Ane Brnabić!
Izvor: Danas.rs Foto: Novi Sad / ATA Images



