Na inicijativu generalnog konzula Republike Srbije u Njujorku, dr Vladimira Božovića, u prostorijama Generalnog konzulata Republike Srbije održan je radni sastanak predstavnika jednog od vodećih profesionalnih fudbalskih klubova u Sjedinjenim Američkim Državama – New York City Football Club (NYCFC) – sa predstavnicima dva srpska fudbalska kluba u ovom delu Sjedinjenih Američkih Država: NY Serbia iz Ridžvuda (Njujork) i Belih orlova (White Eagles) iz Patersona (Nju Džerzi).

Cilj sastanka bio je upoznavanje predstavnika srpskih klubova sa organizacijom i načinom rada jednog od najznačajnijih profesionalnih fudbalskih klubova u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i uspostavljanje bliže saradnje, razmena iskustava i razmatranje mogućnosti za realizaciju zajedničkih projekata usmerenih na razvoj omladinskog fudbala, jačanje saradnje sa lokalnim zajednicama i unapređenje srpske sportske zajednice.

Otvarajući sastanak, generalni konzul Republike Srbije u Njujorku, dr Vladimir Božović, pozdravio je sve prisutne i podsetio na slavne stranice istorije srpskog fudbala, posebno ističući uspeh reprezentacije Kraljevine Jugoslavije, koja je na prvom Svetskom prvenstvu u Montevideu 1930. godine izborila plasman u polufinale i tako ostavila neizbrisiv trag u istoriji svetskog fudbala. Podsetio je i na brojne uspehe srpskog fudbala koji su usledili tokom narednih decenija.

Generalni konzul je naglasio da je Srbija, iako mala po svojoj teritoriji i broju stanovnika, zemlja velikih ljudi i izuzetnih sportista koji već decenijama ostvaruju vrhunske rezultate na svetskoj sceni. Istakao je da sport predstavlja jedan od najboljih načina za povezivanje ljudi i zajednica, promociju zdravih vrednosti i jačanje prijateljstva, kao i da srpski sportisti svojim uspesima predstavljaju najbolje ambasadore Srbije širom sveta.

Pored predstavnika New York City Football Club-a, sastanku su prisustvovali Bogdan Tešović, Adam Gajta i legendarni srpski fudbaler i fudbalski menadžer Aleksandar Saša Ćurčić, kao predstavnici fudbalskog kluba NY Serbia, osnovanog 1992. godine u Njujorku, koji već više od tri decenije predstavlja jednu od najznačajnijih srpskih sportskih organizacija u ovom gradu.

Ispred fudbalskog kluba Beli orlovi iz Patersona sastanku su prisustvovali Velibor Uzelac, trener i menadžer kluba, i protojerej-stavrofor Đokan Majstorović, starešina Hrama Svetog Jovana Krstitelja u Patersonu, pri kojem je klub osnovan 1993. godine. Beli orlovi danas predstavljaju jedan od najznačajnijih srpsko-američkih sportskih klubova u Nju Džerziju i već više od tri decenije imaju važnu ulogu u okupljanju srpske zajednice i razvoju sporta među mladima.

Legendarni srpski fudbaler i fudbalski menadžer Aleksandar Saša Ćurčić pozdravio je ovu inicijativu i izrazio punu podršku njenom daljem razvoju, ističući spremnost da svoje znanje, bogato iskustvo i profesionalne kontakte stavi u službu realizacije zajedničkih projekata i jačanja saradnje u oblasti omladinskog fudbala.

Tokom razgovora razmatrane su mogućnosti dugoročne saradnje, sa posebnim akcentom na povezivanje mladih, razvoj fudbalskih akademija i realizaciju zajedničkih programa koji bi, u saradnji sa lokalnim institucijama, podsticali decu i mlade da se bave sportom, razvijaju timski duh i usvajaju zdrave životne navike.

Predstavnici kluba NY Serbia upoznali su prisutne sa nastojanjima da klub ponovo dobije na korišćenje svoj fudbalski teren u Njujorku, kao i da obnovi saradnju sa lokalnom zajednicom i administracijom u Ridžvudu. Predstavnici New York City Football Club-a izrazili su spremnost da, u okviru svojih mogućnosti, pomognu u uspostavljanju kontakata sa relevantnim institucijama i pruže podršku ovim inicijativama.

Na kraju sastanka, predstavnici New York City Football Club-a uputili su poziv svim učesnicima da posete njihov stadion, trenažni centar i Experience Room, kako bi se neposredno upoznali sa organizacijom kluba, njegovim omladinskim programima, modelom rada i ostalim aktivnostima.

Sastanak je protekao u izuzetno srdačnoj i konstruktivnoj atmosferi. Tom prilikom razmenjeni su prigodni pokloni kao znak međusobnog poštovanja i prijateljstva, a svi učesnici saglasili su se da će u najskorije vreme biti organizovan novi sastanak radi konkretizacije dogovorenih aktivnosti i daljeg razvoja saradnje.

Organizovanjem ovog susreta, Generalni konzulat Republike Srbije u Njujorku još jednom je potvrdio svoju posvećenost povezivanju srpske zajednice sa relevantnim institucijama i organizacijama u Sjedinjenim Američkim Državama, podržavajući inicijative koje doprinose razvoju sporta, jačanju zajednice i stvaranju novih prilika za mlade generacije.

OSTALE TEME:

ŠTA SE STVARNO DESILO SA SRPSKOM ZASTAVOM: Isplivala nova verzija incidenta na utakmici Bosne i Hercegovine!

SAVEZNI SUD NAREDIO MINISTARSTVU PRAVDE: Svi neredigovani Epštajnovi dosijei moraju da budu objavljeni u narednih nedelju dana!

BROJ MRTVIH U VENECUELI NEPRESTANO RASTE: Potvrđeno najmanje 235 stradalih, više od 4.300 ljudi povređeno!

RADNICI ORGANIZOVALI AKCIJU TOKOM NOĆI: Srbi uspeli da postave bilbord „Vidovdan 2026“ u Gračanici! (VIDEO)

NOLE I JANIK TRENIRALI NA VIMBLDONU: Oba tenisera bila ozvučena mikrofonima, evo šta je najveći poručio svetskom broju 1! (VIDEO)

Izvor: Serbian Times, Foto: Privatna arhiva

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *