Učenici brojnih niških i novosadskih srednjih škola danas bojkotuju nastavu u znak podrške Dijani Hrki, majci jednog od poginulih u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. U Novom Sadu bojkot je ujedno i čin solidarnosti s Milomirom Jaćimovićem, koji takođe štrajkuje glađu. Učenici niške Gimnazije „9. maj“ poručili su da ovaj čin vide „kao znak da mladi nikada neće odustati od traženja pravde u državi u kojoj je ta reč postala fikcija“.

Dijana Hrka štrajkuje glađu zahtevajući pravdu za svog sina Stefana i još 15 ljudi koji su poginuli u padu nadstrešnice u Novom Sadu. Milomir Jaćimović, prevoznik koji je mesecima podržavao studente i prevozio ih na proteste, započeo je štrajk glađu zajedno sa svojim sinom, tvrdeći da su mu oduzeti autobusi i izrečene brojne kazne.

U Novom Sadu u bojkot su stupili učenici Gimnazije „Svetozar Marković“, Gimnazije „Isidora Sekulić“, Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“, Karlovačke gimnazije, Srednje medicinske škole „7. april“, Elektrotehničke škole „Mihajlo Pupin“, Tehničke škole „Mileva Marić Ajnštajn“ i Srednje škole „Svetozar Miletić“.

„U državi u kojoj jedna majka rizikuje život jer joj je uskraćeno pravo na istinu o ubistvu njenog sina, a jedan otac i njegov maloletni sin takođe štrajkuju glađu jer im je oduzeto pravo na slobodu mišljenja — srednjoškolci hrabro i ujedinjeno stoje na njihovoj strani, na strani pravde“, naveli su učenici u zajedničkom obraćanju.

Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin reagovao je na najave bojkota objavom na Instagramu, tvrdeći da „pojedini građani koji podržavaju blokade instruiraju učenike srednjih škola da obustave nastavu“.

„Pozivam roditelje da ne dozvole da njihova deca budu zloupotrebljena u bilo kakve političke svrhe. Svako organizovano izostajanje sa nastave biće tretirano u skladu sa zakonom i propisanim procedurama“, naveo je Mićin.

Srednjoškolci Prve niške gimnazije „Stevan Sremac“, Gimnazije „9. maj“, kao i gimnazija „Svetozar Marković“ i „Bora Stanković“, odlučili su da 12. novembra započnu jednodnevni bojkot nastave koji, kako navode, ima za cilj podršku i osvešćenje šire javnosti o tragediji koja i dalje potresa društvo, uzevši u obzir trenutnu situaciju sa štrajkom glađu Dijane Hrke.

Učenički parlament Prve niške gimnazije „Stevan Sremac“ ističe da su učenici te škole oduvek bili društveno svesni i da će „postupiti etički i moralno“.

„Pozivamo učenike da postupaju u skladu sa svojom savešću i da ne podležu pritiscima koje uprava škole pokušava da izvrši. Pohađanje nastave je obavezno, ali u društvu u kojem majka ne mora da rizikuje svoje zdravlje da bi saznala ko je kriv za smrt njenog deteta“, navodi se u saopštenju učenika te gimnazije.

Na referendumu o bojkotu u Prvoj niškoj gimnaziji glasalo je 70,05 odsto učenika, od čega se 95,77 odsto izjasnilo za obustavu nastave, dok je 4,23 odsto bilo protiv.

Srednjoškolcima iz „Stevana Sremca“ pridružili su se i učenici Gimnazije „9. maj“, koji su naveli da će bojkotovati nastavu „kao izraz solidarnosti i znak da mladi nikada neće odustati od traženja pravde u državi u kojoj je ta reč postala fikcija“.

„U vremenu kada se pojedinci raduju tuđoj nesreći i podsmevaju bolu jedne majke koja nikada više neće videti, zagrliti niti poljubiti svoje dete, smatramo da smo dotakli dno za koje nismo znali da postoji. Kao srednjoškolci, ali pre svega ljudi, izabrali smo da je naša moralna obaveza da budemo uz Dijanu Hrku — majku koja već danima štrajkuje glađu tražeći pravdu, odgovornost i istinu za svoje dete i za ostalih petnaest žrtava pada nadstrešnice“, naveli su učenici te gimnazije.

OSTALE TEME:

STEFAN SA 14 SPASIO DETE IZ IBRA: Sa 18 umro jer mu policija nakon hapšenja nije dozvolila da ode u bolnicu?!

GARDIJAN O PROTESTIMA ZBOG GENERALŠTABA: „Usvajanjem ovog zakona Vučić želi da ugodi Trampu i pridobije naklonost“

TRAMP IH SRUŠIO: Ostavke u vrhu BBC-ja nakon skandala sa montiranim govorom!

ZABRINJAVAJUĆE STANJE DIJANE HRKE: Veterani paze na nju, lekar je jutros posetio!

TITO DOBIO ORDEN ČASTI: Angola posthumno odlikovala bivšeg predsednika SFRJ!

Izvor: Mašina.rs, Foto: N1