Čuveni britanski list Fajnenšel Tajms (Financial Times) objavio je tekst pod naslovom „Evropska zemlja koja igra sa Amerikom, Rusijom, Kinom i Evropom“ u kojem se detaljno analizira spoljna politika naše zemlje, a pre svega odnosi sa velikim silama.
Članak koji potpisuju novinari Alek Rasel i Marton Dunaj počinje osvrtom na ruševine Stare Zgrade Generalštaba u centru Beograda. Kako tvrde, posledice NATO bombardovanja će konačno biti uklonjene, a na njihovom mestu nići će luksuzni stambeni i hotelski kompleks.
Invostitori za ovaj projekat dolaze, ni manje ni više, iz Amerike, a posao su omogućili zet Donalda Trampa Džared Kušner i Ričard Grenel, bivši specijalni izaslanik Trampove administracije za Balkan.
List se poziva na analitičare koji ovaj dogovor opisuju kao „školski sličaj kako se mala nesvrstana zemlja priprema za potencijalni Trampov povratak u Belu kuću“. Ono što je takođe očigledno, jeste da je Zapad dodatno fokusiran na Srbiju zbog njenih bliskih veza sa Rusijom.
Iako je predsednik Srbije rekao za britanski list kako je dogovor striktno poslovne prirode, teško je u njemu ne videti političku kalkulaciju, uvereni su autori.
Oni takođe tvrde da su se investitori obavezali kako će u okviru konteksta izgraditi i spomenik žrtvama NATO bombardovanja, kako bi predupredili kritike od strane domaće javnosti u Srbiji.
PROČITAJTE VIŠE:
Ipak, kako navodi Fajnenšel Tajms, Džared Kušner takođe investira u luksuzni turistički projekat u Albaniji, na veliko zadovoljstvo tamošnjeg premijera Edija Rame.
Ove vesti su u Americi izazvale zabrinutost u određenim krugovima, koji smatraju da je po sredi konflikt interesa, međutim Grenel i Kušner su odbacili ove optužbe pravdajući se da deluju u svojstvu fizičkih lica, odnosno građana, a ne kao predstavnici vlasti.
U EU, sa druge strane, ovaj dogovor vide kao još jedan manevar srpskog predsednika Aleksandra Vučića kojim primorava Ameriku i EU da ulaze u takmičenje sa Rusijom i Kinom.
„Čak i dok sarađuje sa Trampovim saveznicima – a sve je bliži i sa Bajdenovom administracijom – Vučić je negovao odnos sa rivalom SAD, Kinom, radi ulaganja. On je takođe održavao sentimentalnu vezu Srbije sa Moskvom, iako uglavnom preko posrednika, dok je ruskog predsednika Vladimira Putina držao na distanci. Srpski nacionalisti, moćna sila u unutrašnjoj politici, vide Rusiju kao slovensku srodnu dušu“, navodi list.
POVEZANE TEME:
JOŠ JEDAN PRST U OKO EU: Orban se sastao sa Sijem u Kini, govorili o ratu u Ukrajini!
Izvor: Serbian Times
Foto: Presidency of Serbia



